Na klouby
Doplňky stravy na podporu kloubů slouží při problémech s pohybovým aparátem, při chronických a degenerativních nemocích kloubů, po zdravotních zákrocích a v rekonvalescenci, po úrazech a operacích, při kloubních problémech degenerativního rázu, osteoartróza, osteochondróza, poškození meziobratlových plotének, dysplazii atd. Tyto problémy mívají zejména velká a obří plemena a starší psi, ale není vyjímkou se setkat s těmito problémy u všech plemen.
Velká a obří plemena
- Zatěžují klouby jejich vysokou hmotností a u štěňátek rychlým růstem
- U těchto plemen se nejen poškozují okolní tkáně, ale hlavně kloubní chrupavky, u kterých dochází k rychlejšímu opotřebování a různým deformacím
- Je důležité se zamyslet nad podáváním chondroprotektivních přípravků na regeneraci kloubních tkání a zejména prevencí před vzniklými potížemi s pohybovým aparátem
- Tyto přípravky je vhodné podávat i v případě, kdy se klinické příznaky ještě neobjevují !
- Při výskytu klinických obtížích (kulhání, zhoršené vstávání, nechuť k pohybu apod.) jsou změny na chrupavkách již velmi rozsáhlé a jejich regenerace mnohem náročnější než při mírných změnách, které se klinicky neprojevují
- Velmi důležitá je prevence!
Psí senioři
- U seniorů jsou změny na chrupavkách již rozsáhlejší a jsou doprovázeny záněty, který způsobují bolestivost. Zánět navíc poškozuje chrupavku a další kloubní tkáně, proto je třeba kloub proti zánětu chránit. Efektivní regenerace poškozených tkání může probíhat pouze v kloubu, který není zatížený zánětem.
- Kloubní tkáně u mladších psů se regenerují mnohem lépe a snáze než u starších jedinců. Z tohoto důvodu je nutné klást velký důraz na prevenci a ochranu kloubů, dokud ještě nedošlo k velkému poškození !
- Pokud se již vyskytnou výrazné klinické obtíže, lze předpokládat značné poškození kloubu a s tím spojenou nákladnou veterinární léčbu. Při mírných změnách kloubních tkání jsou klinické příznaky velmi nepatrné a někdy jsou chovatelem snadno přehlédnuty. U štěňat a mladých psů mají chondroprotektivní látky význam zejména pro podporu vývoje a správné funkce kloubních tkání, a také pro potlačení predispozic kloubních onemocnění.
- U štěňat velkých plemen dochází k velmi rychlému růstu štěněte zejména v období mezi 3. – 5. měsícem věku. V tomto období je velmi důležitá výživa kloubních tkání, protože štěňata někdy narostou velmi rychle a kostra včetně kloubů se nestačí dostatečně tvořit.
O pohybový aparát je potřeba pečovat u všech plemen a věkových kategorií, ale zaměřit na doplňky stravy by se měli zejména majitelé velkých a obřích plemen a pejsků seniorů.